Forsøgskanin i ACTIVE testcenter

Forsøgskanin i ACTIVE testcenter

ACTIVE institute er i disse dage i samarbejde med TEAM DANMARK og Institut for Idræt ved at lægge sidste hånd på klargøringen af Jyllands ypperste testcenter for eliteidrætsudøvere. Min kollega Jesper Franch og Kurt Larsen fra TEAM DANMARK arbejder ihærdigt på kalibrering og finindstilling af det avancerede testudstyr, som tilbyder nøjagtige målinger af individers fysiologiske tilstand til sportsklubber og individuelle (elite)idrætsudøvere, for hvem helt præcise data er afgørende for at optimere træningen, f.eks. op til en konkurrence.

Vi, kollegaer, har igennem den sidste halvanden måneds tid med beundring været tilskuere til den imponerende mængde af kasser med udstyr, som efterhånden er blevet fragtet på plads i centret. Da jeg i sidste uge blev inviteret til at være testcentrets absolut første forsøgskanin, var jeg ikke sen til at sige ja!! Min udstyrsmani og nysgerrighed over at få lov til at blive sluttet til slanger, masker og at blive stukket i for at teste mælkesyre (!!), mens jeg kværnede afsted på løbebånd og motionscykel var med andre ord markant større end angsten for at blive udstillet som undermåler og slapsvans blandt ACTIVE kollegaerne og kollegaerne fra Institut fra Idræt (som alle er nogle seje sportsfolk med lange idrætskarrierer bag sig, skulle hun lige hilse at sige!)

Testen

Efter en sandwich i kantinen (dog uden kaffeindtag!) mødte jeg over middag den 11. marts op i testcenteret på Dalgas Avenue iført træningstøj og kondisko. Pulsen steg en anelse ved tanken om, at jeg skulle sluttes inde i masker og slanger, men som så mange gange før var nysgerrigheden en faktor, som overvandt alle andre betænkeligheder. Vi jokede lidt om, at jeg på alle parametre måtte være absolut laveste fællesnævner, mens det gik op for os, at motionscyklen rent faktisk ikke kunne sættes så langt ned, at den passede optimalt til en dame i min “højde” (161 cm., red.) Og masken i Small, måtte da også udskiftes til en variant i X-Small… så langt så godt …

Jeg skulle først igennem et intervalforløb på godt en halv time – og efter en kort pause skulle vi gennemføre en max-test. Det gik fint med at forstå de tekniske informationer og detaljer omkring målingerne og grejets formål, – før testen gik i gang.  Men da jeg først var sluttet til udstyret, der måler O2 og CO2 indhold i min ind- og udåndingsluft, – alt imens pulsen stødt og roligt bankede deropad, så må jeg indrømme, at de detaljer, som kollegaerne diskuterede ved siden af mig, blev mindre klare. Jeg tror nok, at jeg hyperventilerede i masken i starten – det var i sandhed en grænseoverskridende oplevelse!

Resultatet

Man spørger aldrig en dame om alder, vægt eller kondital… Men når testen nu viser et tilfredsstillende resultat, – så kan jeg jo ligeså godt røbe det :-) Min maxværdi på iltoptagelse var 45 ml/min/kg., men under maxtesten kunne jeg kun skrabe den op på 43,5. At dømme efter Motion Onlines konditalsindeksering kan jeg vist være en tilfreds og glad 34-årig motionist.

I hvert fald er jeg stolt over at være det første medlem i ACTIVE institute testcenters “Hall of Fame”! Gad vide, hvilke sportsikoner, der kommer til at vippe deres berømte måse i sadlen på cyklen efter mig – og gad vide, om de kan bryste sig af en ligeså fin præstation … :-)

Pulsen stiger...

[flickrset id="72157615136710624" thumbnail="square"]

2 Kommentarer »

  1. - Altså, Mette, hvor du (h)juller og (h)juller….godt gået!

    comment-bottom
  2. [...] er nu gået 10 måneder siden mit første møde med en fysiologisk udholdenheds- og konditionstest i ACTIVEs testcenter. Og hvilke måneder!!! [...]

    comment-bottom

RSS feed for kommentarer til dette indlæg. TrackBack URL

Skriv en kommentar