Posted af
Rasmus Johnsen
closeAuthor: Rasmus Johnsen
Name: Rasmus Johnsen
Email: rj@activeinstitute.dk
Site: http://about.me/rjohnsen
About: m: +45 50 94 43 98
s: rjohnsen1
Jeg har det overordnede ansvar for arbejdet med indsatsområdet Sport og it, hvor jeg også står for mødet mellem interessenter. Jeg udvikler, leder og dokumenterer projekter og står i nogle tilfælde for den medfølgende fundraising. Derudover er jeg løbende med i udviklingen af ACTIVE institute, hvor jeg også har ansvaret for implementering af den digitale strategi.
Jeg står bag konceptet Sportcasting 2.0 og i den forbindelse arbejdet hhv. tracking og streaming. Jeg har har været ansvarlig for ACTIVE institute's engagement i iSport-projektet.
Derudover har jeg bl.a. udviklet rammerne for konceptet eventbaseret innovation. Jeg er en af drivkrafterne i arbejdet med Intelligente Ruter. Endelig er jeg koblet på arbejdet med Sportsbyen Marselis.
Jeg brænder for den del af internettet, som giver bruger merværdi i hverdagen. Jeg opfatter internettet som en platform, hvor mennesker kommunikerer og organiserer sig på basis af systemer, som er designet til at understøtte og profittere af kollektiv intelligens og talent (i real time). Det gælder både i forhold til erhverv, forskning, uddannelse og samfund.
Jeg er uddannet med et hovedfag i filosofi og en bachelor i idræt begge dele fra Syddansk Universitet. Siden har jeg arbejdet med innovations- og udviklingsprojektet.
See Authors Posts (131) i
podcast den 13.07.2009 |
ingen kommentarer
Hermed fjerde news-release. Dette udsendes også via ACTIVE’s kanal i iThunes forbindelse med Sportcasting 2.0 – streaming projektet.