Vi arbejder videre med Sportcasting 2.0 og har i den forbindelse et nyt projekt under opsejling – håber vi på!
Formålet med projektet er at afdække muligheden for at skabe en erhvervsudvikling i krydsfeltet mellem IKT og oplevelsesindustrien baseret på formidling af niche-sport via internettet og nye medier.
Projektet tager afsæt i begrebet ”the long tail” og det faktum, at virksomheder som f.eks. Amazon, Google og eBay i de senere år har vist verden, at nichemarkeder rummer et enormt forretningspotentiale.
Dermed introduceres ”long tail sports” forstået som al sport, der ikke i tilstrækkelig grad er tilgængelig via traditionelle medier, men ikke desto mindre har et publikum og dermed rummer et potentiale for aktivering af et på nuværende tidspunkt uudnyttet forretningspotentiale.
Projektets mål er at undersøge følgende spørgsmål:
Ad den vej lægges grunden til et større projekt, som i givet fald vil komme til at kredse om forretningsudvikling baseret på relationen mellem sport og en kombination af temaerne ’data’, ’infrastruktur’, ’medier’ og ’brugere’.
En række nordjyske virksomheder og organisationer har udtrykt interesse i for Sportcasting 2.0. Projektet gennemføres i et samarbejde mellem ACTIVE institute, DGI Nordjylland og Aalborg Universitet, Center for Industiel Produktion. Der etableres en følgegruppe af organisationer og virksomheder, som vil medvirke til en forankring af et efterfølgende større projekt.
Endnu ingen kommentarer
RSS feed for kommentarer til dette indlæg. TrackBack URL