Konference: Eventbaseret Innovation 2010

Fra konferencen

Gense og download slides

Læs rapport

EM-slutrunden i fodbold for U21 som drivkraft for innovation

Med konferencen Eventbaseret Innovation indbyder Region Midtjylland, Århus, Viborg og Herning til et indblik i sammenhængen mellem store sportsbegivenheder og innovation, men frem for alt til et svar på, hvordan din virksomhed kan komme i gang med at udvikle nye løsninger og derigennem blive en del af EM-slutrunden i 2011.

Tid og sted
Konferencen afholdes den 15. april fra 9.30-16 i Viborg Lounge, Viborg Stadion, Tingvej 7, 2. sal, 8800 Viborg.

Der er gratis adgang til konferencen (“no show fee” på 500 kr.). Sidste frist for tilmelding (og evt. afmelding) er mandag den 12. april 2010.

Store begivenheder, der tiltrækker masser af opmærksomhed, mennesker og ressourcer, antænder en enorm idérigdom og kreativitet. Tag f.eks. rumkapløbet i 1960′erne; det kastede et væld af opfindelser og produkter af sig, som vi bruger den dag i dag – tænk bare på staniol og mikrobølgeovnen.

Uden sammenligning med raketter og måner i øvrigt, er slutrunden i EM-fodbold for U21 hold i den største sportsbegivenhed i Midtjylland – nogensinde. Den betyder spektakulær fodbold og en masse opmærksomhed, men også et enormt potentiale for produktudvikling og iværksætteri – kort sagt: innovation.

Det udforsker vi en hel dag i Viborg den 15. april på en konference og workshop med deltagelse af spændende mennesker, der både har prøvet det og haft succes med det.

Program for dagen

Gennemse og download invitation …

9:30: Morgenkaffe

10:00: Konferencen åbnes af Viborgs borgmester Søren Pape Poulsen
10:10: Hvorfor eventbaseret innovation? Erik Meineche Schmidt, dekan Aarhus Universitet
10:20: Ideerne – hvordan U21 bliver en skelsættende begivenhed – Peter Dreyer, Seismonaut
10:50: World Outgames Legacy – Uffe Elbæk, direktør for World Outgames Copenhagen 2009
11:20: Lightening talks – de gode eksempler

  • Lasse Staffesen, Tractrac
  • Rune Veerasawmy, Informations- og Medievidenskab, AU
  • Morten Thorning, Animationsværkstedet i Viborg

11:40: Nedtælling til en EM slutrunde i Midtjylland – Christian Bordinggaard, DBU

12:00 – 13:00: Frokost

13:00: I spændingsfeltet mellem sport, teknologi og innovation – Preben Holst Mogensen, Lektor, Datalogi AU.
13:30: Lightening talks – flere gode eksempler

  • Rasmus Johnsen, ACTIVE institute
  • Henrik Hansen, Væksthus Midtjylland
  • Karsten Geertsen, 7 kommunesamarbejdet
  • Erik Sejersen, Region Midtjylland

14:30-15:00: Kaffepause og short cuts

15:00: Placing Vancouver in the global spotlight – Walt Judas, Vice President for Tourism Vancouver
15:30: Er vi klar? Sofa-session med bl.a. Preben Holst Mogensen, Christian Bordinggaard og Walt Judas

16.00: Afrunding og tak for i dag

Tid og sted
Konferencen afholdes den 15. april fra 9.30-16 i Viborg Lounge, Viborg Stadion, Tingvej 7, 2. sal, 8800 Viborg.

Der er gratis adgang til konferencen (”no show fee” på 500 kr.). Sidste frist for tilmelding (og evt. afmelding) er mandag den 12. april 2010.

Tilmelding kan ske online

Yderligere oplysninger
Mette Kanstrup, ACTIVE institute: mk@activeinstitute.dk tlf.: 20155541

VIDSTE DU AT:

  • U21 tilskuerne genererede en samlet omsætning i værtsbyerne under EM 2009 i Sverige på knap 100 mill. kr.
  • Kampene i Sverige tiltrak 160.000 tilskuere – 75% af dem var mænd med en gennemsnitsalder på 33 år
  • Finalen i 2009 blev i Tyskland set af 8,2 mio seere – den havde 900.000 flere seere end et top-rated Formel 1 løb, som havde 7,3 mio seere
  • I Italien var seertallet til 2009 semifinalen højere end tallet for åbningsceremonien ved de Olympiske Lege i 2008
  • 1/2 mio. seere i Thailand så semi-finalen mellem Italien og Tyskland, selvom den blev sendt fra kl 01.45 lokal tid
  • Der forventes omkring 750 akkrediterede pressefolk til U21 i Midtjylland
  • Turneringen i 2009 blev fulgt af tv-seere i bl.a. USA, Kina, Australien, Singapore samt store dele af Afrika og Sydamerika
  • Kampene i Midtjylland har fået et yderligere løft, fordi turneringen også tæller som kvalifikation til OL i London i 2012

Pressen skriver…:

Erhvervsbladet: Sportevents skaber nye vækstmuligheder